Karar yazarı Beki: Emekliye gelince tekleyen sistem

Karar yazarı Akif Beki, faiz, enflasyon, dolar, KKM gibi kararların ‘jet hızıyla’ verilebilirken emekli için zam kararının ‘pas geçildiğini’ ifade ederek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan da şikayetçi. Memura verip emekliye hiçbir şey vermemenin yanlış olduğunu, bizzat söyledi. Buna rağmen karar, oradan oraya dolaşıyor. Tek başlılık, âdeta baypas edilmiş gibi. Geç de kalmadı karar, aslında atlanmak suretiyle emekli, zamda bir tur pas geçildi.” dedi.

Akif Beki, “Emekliye gelince tekleyen sistem” başlıklı köşe yazısına şöyle devam etti:

“Emekli sayısı, 9’dan 13 ve sonra 15 milyona çıkarak yüzde 50’den fazla arttı. Emeklilerin, ülke gelirinden aldıkları pay ise yüzde 50 kadar azaldı. Maaşlarının milli gelir içindeki toplam tutarı, yüzde 7’den 4’e düştü. 9 milyon emekliye, yüzde 7 dağıtılırken artık 15 milyon emekliye, yüzde 4 dağıtılıyor.

En düşüğünün durumunu bırakın; ortalama emekli maaşı dahi son 15 yılda, asgari ücret karşısında yüzde 50 kadar gerilemiş. Kayıp üstüne kayıp. Emekliye kaç tur bindirilmiş, siz sayın…

Çünkü Merkez Bankasını dinlemeden, Hazine ve Maliye Bakanlığına sormadan, tek başlılığın hızına ayak uyduramayanları da yollayarak hızlı alınan yanlış para politikası kararlarının bedelini, biri ödeyecekti. Piyango, emeklilere vurdu..

Özetin özeti: Emekliye zamda hızlı karar alınamaması; hızlı karar alınarak kötü yönetilen işlerin, özellikle de ekonomideki yanlış kararların doğal sonucudur.

Son bir fedakârlık istenen davanın emektar garibanları; kolayca, çarçabuk alınan kararların bedelini ödediklerini bilsin.”

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x