Ünlü Komedyen İsrail’i Bir Kez Daha Topa Tuttu! Yine Tokat Gibi Sözler!

İngiliz sunucu Piers Morgan, “Sansürsüz” programının özel bölümünde konuk ettiği Youssef ile İsrail’in Gazze’deki sivillere yönelik saldırılarını konuştu.

Youssef, Morgan’ın “7 Ekim’de olanlara karşı orantılı bir yanıt nasıl verilebilir?” sorusunu cevaplarken Hamas’ı ya da İsrail’i kınamanın tamamen faydasız, yalnızca bir tür “vicdan rahatlatmadan” ibaret olduğunu söyledi.

“İsrail’in Gazze’deki Filistinlileri Sina’ya tehcir planı olabilecek en kötü çözüm”

Bassem Youssef, Morgan’ın İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlileri topraklarından zorla çıkartarak Mısır’ın Sina Yarımadası’na yerleştirme planına ilişkin, bunun “en kötü çözüm olduğunu kaydetti. Youssef, “Bu, onların (Filistinlilerin) toprakları ve bu topraklar aniden ellerinden alınıyor. Bu insanlar evlerinden kovuluyor, şimdi de onları başka bir ülke mi almalı?” diye konuştu.

Youssef, İsrail’in Gazze’deki Filistinlileri Sina’ya tehcir girişimiyle 2 milyonluk Filistin nüfusunun mülteci kamplarında yaşamaya zorlanacağını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu insanlar Sina’ya itilecek ve 2 milyonluk nüfus mülteci kamplarında yaşayacak. Sizce ne olacak? Huzursuzluk ve kaos. Ardından birkaç yıl sonra Batı medyası kameralarıyla gelip ‘Şu Araplara bakın, birbirlerini öldürüyorlar. İsrail iyi ki onlardan kurtuldu.’ diyecek.”

Aynı senaryonun İsrailliler için düşünülmediğini sorgulayan Youssef, “Avrupa’nın 44 ülkesi var. Neden İsraillileri almıyorlar? Amerika’nın 50 eyaleti var. Neden Florida’yı onlara vermiyorlar? Florida’dan hep şikayet ediyorlar. Neden o zaman orayı İsrail’e vermiyorlar?” ifadelerini kullandı.

“Filistinli çocukları öldürdükten sonra sizi mutlu edebilecek tek şey Happy Meals”

Dünyaca ünlü fast food zinciri McDonalds’ın İsrail askerlerine bedava menü vermesini de eleştiren Youseff şu ifadeleri kullandı:

“Çünkü bir grup Filistinli çocuğu öldürdükten sonra hiçbir şey sizi Happy Meals kadar mutlu edemez”

“Bütün bir kültür yok edildi”

Youssef, “örnek laiklik ve demokrasi” imajıyla kendisini parlatan ancak “ırkçı ve apartheid bir ülke” olan İsrail’in yaptıklarını meşru gören kişilerin, Filistinlileri hor gördüğünü belirterek “Çünkü onlar (Batılılar) Filistinlileri küçük görüyorlar. Bütün mesele bu. Winston Churchill’den bir alıntı yapmak istiyorum. ‘Amerika’daki yerliler ya da Avustralya’daki siyahlara büyük bir yanlış yaptığımızı düşünmüyorum çünkü onların yerini daha üstün, daha güçlü ve daha akıllı bir ırk aldı.’ diyor. Sorunun özü ne Hamas ne de Filistin. Sorunun özü, bizi hor gören insanlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Batı dünyasının bu bakış açısı sebebiyle İsrail’in saldırılarına ses çıkarılmadığını söyleyen Youssef, “Orada canlı bir Filistin kültürü vardı ve şu anda bu kültürü yok ediyorlar. Bütün bir kültür yok edildi.” dedi.

“Medya, diğer tarafın sesinin duyulmasına izin vermiyor”

Medyanın uzun yıllar boyunca Orta Doğu’yu ele aldığı haberlerde sadece belli bir bakış açısını yansıttığını ve diğer tarafın sesinin duyulmasına izin vermediğini ifade eden Youssef, bu yüzden hayal kırıklığı yaşandığını belirtti.

Youssef, Gazze’de yaşanan dramın Batı medyası tarafından göz ardı edildiğini aktarırken bir önceki röportajla sesi duyulmayanların bakış açısını az da olsa yansıtmaya çalıştığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x