Coinbase, Bu Altcoin’lerdeki Ralliye Karşı Uyardı!

Kripto AI fiyatları, 2024’te pazarın geri kalanından büyük bir farkla daha iyi performans gösterdi. Coinbase Researche, çoğu kripto AI projesinin gerçek fayda yerine hype olduğunu söylüyor. Bu yüzden, büyük aksaklıklardan bahseden kripto platformunun cesur iddialarına karşı uyarıyor.

Coinbase uyardı: Kripto AI projeleri büyük bir hype!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, son haftalarda kripto AI projelerini çevreleyen büyük çılgınlığa tanık olduk. Kripto borsası Coinbase, birkaç yapay zeka kripto projesindeki mega rallinin gerçek fayda yerine daha çok bir hype olduğunu belirten güçlü uyarılar yayınladı. Coinbase’de araştırma analisti olan David Han’ın kaleme aldığı rapora göre, projeler önemli engellerle karşı karşıya. Yani, ilerlemelerini önemli ölçüde engelleyebilecek zorlu rekabet ve teknik engeller var. bu bağlamda Han şöyle yazdı:

Bizim karşıt görüşümüz, birçok yapay zeka tokeninin değer potansiyelinin, yapay zeka endüstrisine olan geniş ilginin bir sonucu olarak abartılabileceği ve birçok yapay zeka tokeninin kısa ve orta vadede sürdürülebilir talep tarafı itici güçlerinden yoksun olabileceği yönünde.

Ayrıca, kripto AI ürünlerinin “daha geniş pazar ve düzenleyici güçlere karşı zorlu bir mücadele” ile karşı karşıya olduğunu da sözlerine ekledi. Coinbase, kripto-AI projelerinin temel konseptini oluşturan merkezi olmayan ağlarla bağlantılı teknik engellerden bahsediyor. Bunun, zorluğu daha da artıracağını ileri sürüyor.

Nvidia rüzgarı, AI tokenlerini uçurdu!

CoinGecko verilerine göre, kripto AI projelerinin toplam değeri bu yıl 26 milyar dolara yükseldi. Özellikle, bu kazançların yaklaşık %30’u, yapay zeka uygulamaları için önde gelen çip sağlayıcısı Nvidia’nın hisselerindeki bir başka yükselişin etkisiyle son günlerde gerçekleşti. Nvidia’nın hisseleri bu hafta %15 oranında artış gösterdi. Bu yükselişe rağmen Coinbase, yapay zekanın hızlı gelişimi nedeniyle temkinli davranmaya devam ediyor.

AI fiyatları 2024 yılında daha geniş kripto piyasasından daha iyi performans gösterdi. Akash ve Render gibi tokenlar, yılın başından bu yana sırasıyla %146 ve %99’luk kayda değer kazançlar elde etti. Aynı zaman diliminde lider kripto Bitcoin %54’lük yükseliş kaydetti. Ancak Han, bu projelerin çoğunun görünümünün belirsizliğini koruduğunu belirtiyor.

AI hype’ı ve önündeki engeller

David Han, kripto AI projelerindeki artışı büyük ölçüde yapay zekayı çevreleyen hype’ın beslediğini belirtiyor. Han, “AI tokenleri genellikle daha geniş kripto piyasasıyla birlikte önemli kazançlar elde ediyor. Ayrıca, genellikle AI ile ilgili haber başlıklarından etkileniyor” diye yazdı. Han’a göre, son aylarda çok sayıda Kripto AI tokenı, Nvidia ve Microsoft gibi AI ile ilgili hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdi. Han ayrıca, “memetik spekülasyon” olarak adlandırdığı durum nedeniyle Bitcoin fiyatları düştüğünde bile yapay zeka tokenlerinin değerinde artış görülebileceğini belirtti.

Bu olgu, spekülatörler bir projeye gerçek faydası ve benimsenmesi yerine hype’a dayalı olarak yatırım yaptığında ortaya çıkar. Han, bu tür spekülatif davranışların, teknolojinin abartıyı karşılayamaması durumunda bir fiyat düzeltmesiyle sonuçlanabileceği konusunda uyarıyor.

Coinbase analisti, örnek olarak Akash Network’ü veriyor!

David Han, Akash Network‘ü yakın zorluklarla karşılaşan bir kripto AI projesi olarak vurguluyor. Proje, kullanıcıları bulut bilişim için bilgi işlem güçlerini kullanmaya teşvik ediyor. Böylece, Amazon veya Google gibi devlerin sağladığı hizmetlere merkezi olmayan bir alternatif sağlıyor.

Akash Network kendisini “veri merkezleri için Airbnb” olarak tanımlıyor. Akash kullanımın arttığını gözlemlerken, Han potansiyel arz ve talep dengesizliklerinin ortaya çıkmaya başladığını belirtiyor. Daha fazla kullanıcı sistemlerini ağa kattıkça, yetersiz talep nedeniyle kazançları azalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x